۶ روز تا برگزاری اجلاس دبیران کل کمیسیون های ملی کشورهای عضو آیسسکو در ISC

۱۴ آبان ۱۳۹۷ | ۰۰:۰۰ کد : ۱۰۶۳ اخبار برگزیده اخبار و رویداد ها
تعداد بازدید:۱۱۱
قسمت سیزدهم: معرفی شرکت کنندگان ساحل عاج و نیجریه یکی از کشورهای شرکت کننده در اجلاس دبیران کل کمیسیون های ...

قسمت سیزدهم: معرفی شرکت کنندگان ساحل عاج و نیجریه

 

یکی از کشورهای شرکت کننده در اجلاس دبیران کل کمیسیون های  ملی کشورهای عضو آیسسکو، ساحل عاج می باشد:

نام شرکت کننده:  آقای آقای سیندو سیس     (Mr Seindou CISSE)

پست سازمانی:  رابط ISESCO، عضو شورای اجرایی ایسسکو، وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی

معرفی مختصر کشور ساحل عاج:

ساحل عاج (فرانسه Côte d’Ivoire) کشوری است در غرب آفریقا. پایتخت آن یاموسوکرو است؛ که البته قبلاً پایتخت آن شهر آبیجان بوده‌است. جمعیت این کشور حدود ۲۴ میلیون نفر است که حدود ۴۲ درصد از آن از قوم آکان و بقیه از چندین قوم دیگر هستند. ۳۹ درصد از مردم این کشور مسلمان و ۳۳ درصد مسیحی هستند. زبان رسمی ساحل عاج فرانسوی و واحد پول رایج آن فرانک سی‌اف‌ای آفریقای غربی است.

همسایگان این کشور عبارت‌اند از غنا در شرق، گینه و لیبریا در غرب، مالی و بورکینا فاسو در شمال و از جنوب به اقیانوس متصل است. ساحل عاج در ۴۴–۱۸۴۳ تحت‌الحمایه فرانسه شد و پس از آن در سال ۱۸۹۳ به صورت مستعمره فرانسه درآمد. ساحل عاج در سال ۱۹۶۰ به رهبری فلیکس اوفویت-بوانی به استقلال رسید، وی تا سال ۱۹۹۳ بر این کشور حکومت کرد. جمعیت این کشور ۱۸٬۳۷۳٬۰۶۰ نفر با میانگین سنی ۱۹٫۴ سال است.

۳۵ تا ۴۰ درصد از مردم این کشور مسلمان و ۲۰ تا ۳۰ درصد مسیحی هستند. بقیه پیرو ادیان محلی‌اند. زبان رسم.ی این کشور فرانسوی است. تولید ناخالص داخلی این کشور ۳۲٫۸۶ میلیارد دلار است. ۶٬۹۰۷٬۰۰۰ نفر است که ۶۸ درصد آن‌ها در بخش کشاورزی مشغول به کارند.

جایگاه علمی کشور ساحل عاج در رتبه بندی جهانی QS در ۲۰۱۹:

دانشگاه های ساحل عاج تاکنون نتوانسته اند در رتبه بندی های معتبر جهانی جایگاهی به خود اختصاص دهند.

 

 

یکی  دیگر از کشورهای شرکت کننده در اجلاس دبیران کل کمیسیون های  ملی کشورهای عضو آیسسکو، نیجریه می باشد:

ام شرکت کننده:   آقای ابراهیم محمد بشیر    (Mr Ibrahim Muhammad Bashir)

پست سازمانی:  دبیر کل کمیسیون ملی ایسسکو نیجریه ، عضو شورای اجرایی ایسسکو

معرفی مختصر کشور نیجریه:

نیجریه جمهوری فدرال نیجریه کشوری است در غرب آفریقا. پایتخت آن آبوجا و بزرگ‌ترین شهر آن لاگوس است. جمعیت این کشور بیش از ۱۹۵ میلیون نفر و زبان رسمی آن انگلیسی است. نیجریه پرجمعیت‌ترین کشور قاره آفریقا است. واحد پول این کشور نایرا است و نیمی از مردم آن که در شمال کشور زندگی می‌کنند مسلمان و نیمی دیگر در جنوب، مسیحی هستند. نیجریه از نظر منابع نفتی دهمین کشور، در میان صادرکنندگان نفت هشتمین کشور است و بزرگترین تولیدکننده نفت آفریقا است.

نیجریه در سال ۱۹۶۰ از بریتانیا مستقل شد و نام این کشور از نام رودخانه نیجر گرفته شده‌است. نیجریه پرجمعیت‌ترین کشور در آفریقا و هفتمین کشور پرجمعیت جهان است. این کشور هم‌چنین پرجمعیت‌ترین کشور جهان با اکثریت سیاه‌پوست است. جمعیت این کشور ۱۴۸ میلیون نفر با میانگین سنی ۱۸٫۷ سال است. امید به زندگی برای زنان ۴۸٫۵ و برای مردان ۴۷٫۱۵ سال است.پیشینهٔ تاریخی نیجریه به دست‌کم ۹ هزار سال پیش از میلاد بازمی‌گردد و ناحیهٔ بنیو و رودخانه کراس در نیجریه خاستگاه قوم بانتو دانسته شده که مهاجران آن در هزاره‌های نخست و دوم پیش از میلاد از این ناحیه حرکت کرده و در بیشتر مناطق آفریقای مرکزی و جنوبی سکونت گزیدند.

جایگاه علمی کشور نیجریه در رتبه بندی جهانی QS در ۲۰۱۹:

دانشگاه های نیجریه تاکنون نتوانسته اند در رتبه بندی  QS 2019 جایگاهی به خود اختصاص دهند.


نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.