دیدار اعضای کمیته اجرایی ISC با ریاست سازمان

۲۰ خرداد ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۱۱۷۴ اخبار برگزیده اخبار و رویداد ها
تعداد بازدید:۶۵۱
دیدار اعضای کمیته اجرایی ISC  با ریاست سازمان

به گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (رایسست) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، در روز دوشنبه مورخ 20 خرداد 1398، اعضای کمیته اجرایی ISC با دکتر محمد جواد دهقانی رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ، دکتر منصور حقیقت معاون پژوهش و فناوری ISC و دکتر محمد رضا فلاحتی مشاور ریاست در امور بین الملل در محل دفتر ریاست  پایگاه استنادی علوم جهان اسلام دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار نمایندگان وزارت علوم کشورهای پاکستان، ترکیه، مالزی، و نیجریه به عنوان اعضای کمیته اجرایی ISC  حضور داشتند. در ابتدا، ریاست سازمان و مشاور محترم ایشان ضمن خوش آمدگویی به مهمانان به صورت اجمالی به معرفی خدمات مختلف پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در سطح کشورهای اسلامی، لزوم همکاریِ اعضای کمیته اجرایی ISC به منظور توزیع خدمات ISC در تمامی کشورهای اسلامی پرداختند.

در این راستا، ریاست سازمان به معرفی اجمالی جایگاه کنونی کشورهای اسلامی در میان کشورهای جهان پرداخته و در مورد میزان رشد تولیدات علمی کشورهای عضو OIC در طی 20 سال اخیر توضیحاتی مطرح نمودند. ایشان همچنین به تشریح وظایف، مسئولیت ها و فعالیت های رایسست و ISC در حوزه های ملی و بین المللی و تمایز فعالیت های این دو سازمان بین المللی پرداختند و تاریخچه ای مختصر از تاسیس دو سازمان ارائه نمودند.

در ادامه، دکتر فلاحتی با اشاره به تفاوت نقاط قوت و ضعف هر یک از کشورهای اسلامی از اعضای کمیته اجرایی خواستند ضمن گسترش خدمات ISC در کشورهای مربوط به حوزه جغرافیایی خود،  با برگزاری کارگاه های آموزشی با همکاری ISC به تعیین نقاط قوت و ضعف و ارزیابی کمی و کیفی تولیدات علمی کشورهای اسلامی در جهت پشبرد جایگاه علمی کشورهای اسلامی در سطح جهان و دستیابی کشورها به اهداف مندرج در بیانیه پایانی  نشست کشورهای اسلامی در آستانه قزاقستان در سال 2017  کمک کنند.  

دیدار اعضای کمیته اجرایی ISC  با ریاست سازمان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سپس دکتر تونجای دوگراوغلو معاون شورای ارزیابی کیفی آموزش عالی ترکیه، دکتر اسما اسماعیل رئیس دانشگاه USM، دکتر اظهر علی شاه رییس انجمن علمی و استاد دانشگاه سیند پاکستان، دکتر سلیمان باباتنده رامون یوسف مدیر دفتر مدیریت تحقیق، نوآوری و فناوری اطلاعات، کمیسیون ملی دانشگاه های نیجریه، و دکتر ابراهیم محمد بشیر دبیرکل کمیسیون ملی آیسسکو در نیجریه هریک به معرفی خود، وظایف و مسئولیت ها، جایگاه علمی کشور و دانشگاه خود پرداختند.

دکتر تونجای دوگراوغلو معاون شورای ارزیابی کیفی آموزش عالی ترکیه، برخی سیاستها و اقدامات صورت گرفته توسط آموزش عالی ترکیه در خصوص ارزیابی کیفی محققان و دانشگاه ها را بر شمردند. وی با اشاره به  تعداد هشت میلیون دانشجوی در حال تحصیل در کشور ترکیه، توجه به کیفیت در کنار کمیت عملکرد محققان یک کشور را زمینه ساز تقویت زیرساخت و ظرفیت تحقیقاتی هر کشور دانست.

دیدار اعضای کمیته اجرایی ISC  با ریاست سازمان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دکتر سلیمان باباتنده رامون یوسف مدیر دفتر مدیریت تحقیق، نوآوری و فناوری اطلاعات، کمیسیون ملی دانشگاه های نیجریه با اشاره به میزان تولیدات علمی در دانشگاه های دولتی و خصوصی نیجریه، خاطر نشان کرد که به منظور رشد سیستم ارزیابی عملکرد علمی، همگام شدن با فرآیند جهانی سازی علم و فناوری، آموزش مجازی و چالش های موجود بر سر راه این فرآیندها در کشور نیجریه، به طور حتم کمک و همکاری تمام کشورهای اسلامی لازم و موثر خواهد بود.

دیدار اعضای کمیته اجرایی ISC  با ریاست سازمان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دکتر اسما اسماعیل رئیس دانشگاه  USM، ضمن تاکید بر اهمیت ارزیابی عملکرد علمی دانشگاه ها و دانشمندان، بر این موضوع تاکید نمود که دانشگاه های مالزی با وجود دارا بودن دانشجویان خارجی متعدد و رتبه و جایگاه مناسب در رتبه بندی های جهانی از جمله تایمز و کیو اس، سیستم ارزیابی ویژه و خاص خود را دارا هستند و از شاخص ها و معیارهای غرب پیروی نمی کند. وی افزود: مالزی فراتر از رتبه بندی حرکت می کند؛ برای کشور مالزی، همگام شدن با رشد علم و فناوری و جهانی سازی بسیار مهم است، اما در این کشور در کنار رشد علم و دانش، به پرورش جنبه های اخلاقی و شخصیتی نسل آینده این کشور نیز اهمیت بسیار داده می شود.

دیدار اعضای کمیته اجرایی ISC  با ریاست سازمان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در پایان، وظایف اعضای کمیته اجرایی ISC به  صورت اجمالی مطرح و تصویب نهایی آن به نشست اعضای کمیته اجرایی ISC موکول شد.

لازم به ذکر است که این دیدار به منظور آمادگی برای برگزاری نشست اعضای کمیته اجرایی ISC در روز 21 خرداد ماه 1398 در پایگاه استنادی برگزار شد.  نشست اعضای کمیته اجرایی ISC با هدف بحث در مورد تسریع در شاخص بندی نشریات علمی کشورهای عضو ISC ،نظارت بر عملکرد تعدادی از دانشگاه ها از کشورهای مختلف عضو ISC و کمک به آنها برای افزایش رتبه در کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی و رتبه جهانی آنها در نظام های رتبه بندی بین المللی، بحث در خصوص برگزاری کارگاه های آموزشی نظام مند برای دانشگاه ها و اعضای هیات علمی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی با هدف افزایش انتشارات علمی و تولید در مقیاس های منطقه ای و جهانی برگزار خواهد شد.

کلید واژه ها: دیدار اعضای کمیته اجرایی ISC با ریاست سازمان