حضور هیأت رئیسه دانشگاه یزد در مرکز منطقه ای و ISC

۱۱ دی ۱۳۹۸ | ۱۶:۳۷ کد : ۱۲۸۹ اخبار برگزیده اخبار و رویداد ها
تعداد بازدید:۷۱۳

بنا برگزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (رایسست) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، اعضای هیأت رئیسه دانشگاه یزد از این دو سازمان در روز چهارشنبه مورخ 11 دی 1398 بازدید به عمل آورده و نشست مشترک مسئولان دانشگاه یزد، رایسست و ISC  برگزار شد. در این نشست روسای دو سازمان دکتر محمدجواد دهقانی رئیس رایسست و سرپرستISC  و دکتر قاسم بریدلقمانی رئیس دانشگاه یزد و همچنین اعضای هیئت رئیسه و برخی مدیران دو مجموعه از جمله دکتر محمدرضا صالحی و دکتر منصورحقیقت به ترتیب معاونان پژوهش و فناوری رایسست و ISC، دکتر فلاحتی فومنی رئیس اداره همکاری‌های علمی بین المللی رایسست و ISC، دکتر حسین افراسیابی مشاور رئیس و مدیر حوزه ریاست دانشگاه یزد، دکتر ولی درهمی معاون پژوهش و فناوری، دکتر محمدتقی صادقی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی، دکتر علی مروتی معاون اداری و مالی، دکتر محمدرضا صادقیان شاهی معاون دانشجویی، دکتر محمد فرشی معاون فرهنگی و اجتماعی، دکتر مجید شخصی­نیائی مدیر دفتر برنامه، بودجه و تحول اداری، دکتر علی­اصغر علمدار یزدی مدیر نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت این دانشگاه حضور داشتند.

در آغاز این نشست که در راستای سیاست‌های کلان مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و با هدف برقراری و نیز گسترش تعاملات علمی، پژوهشی و فناوری ترتیب داده شد ابتدا دکتر محمد جواد  دهقانی رئیس مرکز منطقه ای و سرپرست پایگاه استنادی ضمن بیان خیر مقدم به حاضران در جلسه، از حضور دکتر قاسم بریدلقمانی رئیس دانشگاه یزد و هیئت همراه در مرکز منطقه ای و ISC تشکر نمودند. در ادامه خدمات، زیرساخت‌ها، فعالیت‌ها، و دستاوردهای مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در عرصه های ملی و بین المللی توسط ایشان مورد معرفی قرار گرفتند.

دکتر دهقانی با برشمردن اهداف و ماموریت های کلان دوسازمان، بر اهمیت تبدیل مرکز منطقه ای به پایگاه تامین منابع اطلاعاتی مورد نیاز کشور به منظور نظام مند کردن هزینه های کشور در رابطه با تامین و خرید پایگاه های اطلاعاتی بین المللی تاکید نموده و آن را یکی از اهداف مهم این سازمان دانست. ایشان از طرف مرکز منطقه ای و ISC، در خصوص همکاری با دانشگاه یزد در حوزه های مختلف از جمله برگزاری کارگاه های آموزشی علم سنجی برای واحدهای آن دانشگاه، همکاری در جهت معرفی و ورود دانشگاه در نظام های رتبه بندی بین المللی، نمایه سازی مجلات منتشره توسط واحدهای دانشگاه یزد در فهرست نشریات ISC اعلام آمادگی نمودند. دهقانی ادامه داد: «هدف نهایی ما این است که رایسست و ISC را به مراکزی برای ثبت نشریات علمی و ارزش گذاری نشریات، دانشگاهها و دانشمندان در سطح منطقه و جهان اسلام تبدیل نماییم».

دکتر دهقانی در ادامه به چگونگی تاسیس و فعالیت های ISC پرداخت و اظهار کرد: ISC  «در سال ۱۳۸۷ و پیرو مصوبه چهارمین نشست وزرای آموزش عالی کشورهای اسلامی و با تایید و همکاری آیسسکو در شیراز تاسیس شد. این پایگاه دارای یک شورای راهبری است که در آن شخصیت ها و نمایندگان نهادها و وزارتخانه های مختلف مانند وزیر عتف، معاونان وزارتین و … عضو هستند. ضمناً یک کمیته اجرایی نیز تعریف شده است که اعضای آن از نمایندگان مناطق جغرافیایی مختلف کشورهای اسلامی انتخاب شده اند. ISC یکی از معدود سازمان هایی در کشور است که ساختار اجرایی آن نیز بین المللی است. هدف این پایگاه ارزش گذاری علمی نشریات، دانشمندان و رتبه بندی دانشگاه های کشورهای اسلامی است».

وی گفت: «مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری براساس تفاهم نامه همکاری میان فرهنگستان علوم جهان و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۷۰ تأسیس شده و هدف اصلی این مرکز تأمین مدارک علمی مورد نیاز اعضای هیأت علمی، پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی ایران و کشورهای منطقه است. از جمله فعالیت های مهم مرکز منطقه ای می توان به برقراری نظام مبادله الکترونیکی اطلاعات بین پژوهشگران ایرانی و کشورهای منطقه، تأسیس انواع پایگاه های اطلاعاتی، انتشارگزارش های پژوهشی، نشریات علمی و کتاب های فارسی و غیر فارسی، حمایت از پژوهش های داخلی و منطقه ای در حوزه های علوم و فناوری، برقراری ارتباط و همکاری علمی با بخش های صنعتی، خدماتی و آموزشی برای شناسایی نیازها و تأمین اطلاعات مورد نیاز آنها اشاره کرد».

رئیس رایسست افزود: «این مرکز در حال حاضر بیش از ۸ میلیون مدرک علمی در پایگاه های اطلاعاتی مختلف خود از جمله مقالات نشریات و همایش ها، کتاب ها، گزارش های طرح های تحقیقاتی کاربردی و پایان نامه ها در کلیه حوزه های موضوعی از جمله علوم انسانی، فنی و مهندسی، پزشکی، کشاورزی و … و به زبان های فارسی، عربی و انگلیسی بوده که به صورت الکترونیکی بصورت IP-Based در اختیار اعضای هیأت علمی و دانشجویان این دانشگاه قرار می‌گیرد».

 

در ادامه موضوع انغقاد تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه یزد، رایسست و ISC مورد بررسی قرار گرفت. در این راستا رئیس رایسست تصریح نمود: ««بر اساس تفاهم نامه همکاری میان مرکز منطقه ای و دانشگاه یزد، ضمن ایجاد امکانات مناسب جهت استقرار شاخه مرکز منطقه ای، امکان ارائه خدمات اطلاع رسانی علمی به اعضای هیأت علمی، پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه بدون محدودیت فراهم شده و دسترسی مستقیم به منابع علمی پایگاه های اطلاعاتی مرکز منطقه ای ایجاد خواهد شد». دهقانی گفت: «ایجاد شاخه مرکز منطقه ای در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور یکی از موثرترین راهکارها برای تحقق اقتصاد مقاومتی به خصوص در شرایط تحریم است زیرا در این صورت امکان تبادل مدارک علمی فی مابین و اشتراک گذاری منابع علمی مختلف از قبیل کتاب های تخصصی، مقالات مختلف علمی منتشر شده در مجلات معتبر و یا همایش های علمی، گزارش های فنی و پژوهشی، پایان نامه ها و غیره، فراهم آمده و باعث صرفه جویی در تأمین بودجه و اعتبار منابع علمی مورد نیاز دانشگاه ها خواهد شد». دکتر دهقانی ضمن معرفی حاضران در جلسه، بیان کرد: «مجموعه رایسست و ISC همواره به دانشگاه یزد به عنوان یک دانشگاه تاثیر گذار و مهم در سطح ملی نگریسته و خوشحال خواهیم شد بتوانیم خدمات خود به این مجموعه را بیش از پیش ارتقا دهیم».

سپس دکتر قاسم بریدلقمانی رئیس دانشگاه یزد از روند فعالیت های صورت گرفته توسط رایسست وISC ابراز خرسندی کرد و در ادامه نسبت به لزوم تشکیل کنسرسیومی در جهت اشتراک نشریات اشاراتی داشت و همکاری های پژوهشی دو جانبه در خصوص Big Data را خواستار شد.  

سپس دکتر محمدرضا صالحی و دکتر منصور حقیقت به ترتیب معاونان پژوهش و فناوری مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)  به معرفی شرایط استفاده از خدمات رایسست و ISCپرداختند و به سوالات مربوطه پاسخ دادند. دکتر صالحی همکاری در چاپ ، انتشار و توزیع نشریات معتبر علمی دانشگاه، حمایت مالی و معنوی از برگزاری همایش های ملی و بین المللی، برگزاری کارگاه های علمی در دانشگاه ها یا به صورت ویدیو کنفرانس به منظور آموزش اعضای هیات علمی، دانشجویان و کارکنان دانشگاه، انجام طرح های مشترک تحقیقاتی و فراهم آوردن امکان دسترسی به پایگاه های مختلف اطلاعاتی رایسست از طریق شاخه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در دانشگاه یزد را از عمده ترین زمینه های همکاری رایسست با دانشگاه یزد دانستند.

در ادامه دکتر فلاحتی فومنی رئیس اداره همکاری های علمی بین المللی رایسست و ISC با اشاره به فعالیت مرکز منطقه ای در سه حوزه کلان، تهیه منابع اطلاعاتی، پردازش منابع اطلاعاتی، تولید پایگاه های اطلاعاتی جامع و در نهایت توزیع اطلاعات در سطح کشور و همچنین کشورهای منطقه، پایگاه های اطلاعاتی این سازمان و شاخه های ملی و بین المللی آن را پاسخگوی بخش اعظم نیازهای پژوهشی محققان کشور و منطقه دانستند. ایشان سپس با اشاره به نمایه سازی بیش از ۸ میلیون مدرک در حوزه های گوناگون موضوعی و به زبان های مختلف، به تشریح همکاری های گسترده مرکز منطقه ای با کرسی های زبان و ادب فارسی در سراسر جهان  و با کشورهای منطقه در زمینه های علمی، پژوهشی و  فناوری پرداختند و از امکان هرگونه همکاری دانشگاه یزد در این زمینه استقبال نمودند.

سپس در این جلسه دکتر منصوره صراطی مدیر گروه رتبه بندی دانشگاه های پایگاه استنادی علوم جهان اسلام به تشریح نحوه ارزیابی عملکرد علمی دانشگاه های جهان و رتبه بندی آن دانشگاه ها با استفاده از شاخص ها و معیارهای مختلف علم سنجی پرداختند.

این مرکز همچنین دارای چندین شاخه در سایر کشورهای منطقه می باشد که در چند سال اخیر با هدف گسترش ترویج زبان و ادبیات فارسی نسبت به تأسیس شاخه  به منظور دسترسی به پایگاه و منابع اطلاعاتی فارسی خود در سایر دانشگاه های دارای کرسی زبان فارسی اقدام کرده است که در چند ماه قبل تأسیس شاخه در کشور آذربایجان از جمله آنها بوده است.

کلید واژه ها: دانشگاه یزد نشست مشترک


نظر شما :