برگزاری جلسه ویدیو کنفرانس با دانشگاه یزد

۱۲ خرداد ۱۳۹۹ | ۰۰:۰۰ کد : ۱۳۶۲ اخبار برگزیده اخبار و رویداد ها
تعداد بازدید:۱۹۳

به گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، این جلسه ویدیوکنفرانسی به دعوت اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی مرکز منطقه ای و ISC در تاریخ 12 خرداد 1399 برگزار شد.

در این جلسه، دکتر محمدجواد دهقانی رییس مرکز منطقه‌ای و سرپرست پایگاه استنادی، دکتر حقیقت معاون پژوهش و فناوری پایگاه، دکتر هاجر صفاهیه سرپرست معاونت پژوهش و فناوری مرکز و دکتر محمد رضا فلاحتی قدیمی فومنی مشاور و مدیر حوزه ریاست و مدیر روابط عمومی و همکاری‌های علمی بین‌المللی مرکز منطقه‌ای و ISC حضور داشتند و از طرف دانشگاه یزد نیز دکتر لقمانی رئیس دانشگاه، دکتر ولی درهمی معاون پژوهش و فناوری و دکتر حداد مدیر همکاری‌های علمی و بین‌المللی حضور داشتند.

 

برگزاری جلسه ویدیو کنفرانس با دانشگاه یزد

در ابتدای جلسه دکتر دهقانی ضمن خوش‌آمدگوئی و تشکر از حضور مهمانان دانشگاه یزد، به معرفی فعالیت‌ها و خدمات علمی مرکز منطقه‌ای و پایگاه استنادی در حوزه های کلان تامین اطلاعات علمی و نیز مطالعات علم سنجی پرداخت.  

وی سپس افزود: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام به عنوان یک نظام استنادی بین المللی تعاملات بسیار خوب و گسترده ای را در سطح ایران و کشورهای اسلامی برنامه ریزی یا عملیاتی کرده است.

دهقانی سپس با مروری بر خدمات مرکز منطقه ای و ISC به معرفی محصول جدید ISC با نام نماگر کوید-19 (https://maps.isc.gov.ir/covid19/#/world)  پرداخت.

برگزاری جلسه ویدیو کنفرانس با دانشگاه یزد

نماگر کووید-19، محصول جدید ISC ایجاد شده در واکنش به پاندمی کرونا

وی سپس به معرفی رتبه بندی های جهانی و D8 که از سوی ISC انجام می شود پرداخت و گفت: عملکرد دانشگاه های D8 (شامل ایران، ترکیه، پاکستان، بنگلادش، اندونزی، مالزی، مصر و نیجریه) در بین دانشگاه های کشور های اسلامی، عملکردی تاثیرگذار بوده است به گونه ای که این دانشگاه ها حدود 75 درصد از تولید علمی کشورهای اسلامی را به خود اختصاص داده اند. این کشورها در حوزه رتبه بندی های بین المللی نیز نقش بسزایی را در سطح کشورهای اسلامی ایفا می کنند.

وی ادامه داد: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در حال گسترش افق دید خود و هرچه بین المللی تر شدن فعالیت ها و خدمات است و نمایه سازی نشریات معتبر جهان را نیز در برنامه دارد.

در همین راستا، از آنجا که نشریات کم اعتبار، نامعتبر و جعلی یکی از چالش های ارتباط علمی در دنیای امروز است و تاثیر منفی و مستقیمی بر کیفیت پژوهش و مرجعیت علمی کشور دارد، مسئولیت شناسایی نشریات و ناشران کم اعتبار، نامعتبر و جعلی، طبق معیارها و شاخص های علمی مصوب از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) واگذار شد. حساسیت های موجود در سطح دانشگاه ها و موسسات پژوهشی در خصوص کیفیت تولیدات علمی و اولویت های این حوزه در پیشبرد اهداف کلان علم و فناوری، همچنین نقشه جامع علمی کشور دلیلی دیگر برای واگذاری این مسوولیت به ISC بوده است.

وی افزود: مسئولیت روزآمدسازی و پایش مستمر اعتبار نشریات بر عهده پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) است و نشریات و ناشران باید برای جلوگیری از ورود به فهرست نشریات کم اعتبار، نامعتبر و جعلی، نسبت به رعایت معیار ها و ضوابط تعیین شده از سوی ISC اهتمام ورزند که این امر خود باعث ارتقای جایگاه نشریات خواهد شد.

دهقانی گفت: شاخص های علمی شناسایی ناشران و نشریات کم اعتبار و نامعتبر با هدف هدایت پژوهشگران به سمت انتشار کارهای علمی در مجلات معتبر بین المللی، تهیه و در قالب فهرستی در سامانه ای مجزا تحت عنوان فهرست نشریات کم اعتبار، جعلی و نامعتبر ارایه شده است (https://jcr.isc.gov.ir/Blacklist.aspx)، به طوری که در حال حاضر این فهرست شامل سه هزار و ۱۶۴ نشریه کم اعتبار و نامعتبر است که به طور مستمر با ذکر تاریخ به روز رسانی می شود.

دکتر لقمانی، رییس دانشگاه یزد در ادامه این جلسه از مرکز منطقه ای و پایگاه استنادی به خاطر دعوت به ویدیو کنفرانس قدردانی کرد و خواستار حمایت ISC و مرکز منطقه ای از دانشگاه یزد در مواردی همچون رتبه بندی دانشگاه ها و ارزیابی نشریات شد و ابراز تمایل کرد ISC در مباحث رتبه بندی و علم سنجی کارگاه هایی را برای دانشگاه یزد برگزار نماید.

دکتر حداد، مدیر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه یزد در ادامه جلسه گفت: با توجه به اینکه دانشگاه یزد خانه راهبری همکاری های علمی بین دانشگاه های ایران و کشور مجارستان است، دو سازمان مرکز منطقه ای و پایگاه استنادی می توانند در این تعاملات مشارکت نمایند.

در ادامه، دکتر منصور حقیقت معاون پژوهش و فناوری ISC به رتبه دانشگاه یزد در رتبه بندی های مختلف پرداخت وگفت: دانشگاه یزد در سال 2019 در رتبه بندی جهانی ISC (https://wur.isc.gov.ir/) دارای رتبه در بازه 1600-1400؛ در رتبه بندی کشورهای اسلامی (https://wur.isc.gov.ir/Home/WorldIslamicUnivRankings?year=2019) در بازه 150-126 و در رتبه بندی D8 (https://d8.isc.gov.ir/) و از میان 378 دانشگاه حاضر در این رتبه بندی، دارای رتبه 98 است.

دکتر حقیقت با بیان اینکه  یکی از مهم ترین شاخص های علمی کشور معتبر بودن محل انتشار یافته های علمی در مجلات بین المللی است، گفت: یکی از ماموریت ها و وظایف اساسی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، ثبت و ارزش گذاری کمّی و کیفی و رتبه بندی نشریات و سایر تولیدات علمی در زیرمجموعه های پایگاه پس از طی مراحل ارزیابی است. سطح بندی نشریات، بر مبنای ارزیابی بر اساس ساختار و نیز مبتنی بر داده های علم سنجی در سه دسته «نشریات اولیه» (Primary List)، «لیست انتظار» (Waiting List)  و «نشریات هسته» (Core Collection) در گروه بررسی های  استنادی ISC در حال انجام می باشد که پژوهشگران و اعضای هیئت علمی  می توانند با مراجعه به سایت پایگاه استنادی و بخش سامانه نشریات علمی جهان اسلام (https://jcr.isc.gov.ir/main.aspx) از این سامانه استفاده کنند.

وی افزود: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام برای تمام دانشگاه ها در حال طراحی سامانه ای می باشد که در آن اطلاعاتی از قبیل نام اعضای هیئت علمی، مقالات و نمودارهای تحلیلی وضعیت علمی دانشگاه، حوزه های موضوعی علمی دانشگاه و ... گنجانده می شود که این امر به یکدست شدن و استاندارد سازی وابستگی سازمانی کمک فراوانی خواهد کرد.

دکتر محمدرضا فلاحتی قدیمی فومنی مشاور ریاست و مدیر اداره روابط عمومی و همکاری‌های علمی بین‌المللی مرکز منطقه‌ای و ISC در ادامه جلسه گفت: با توجه به شرایط کنوی و شیوع ویروس کرونا، از بهمن سال 98، مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری پایگاه های مقالات فارسی تمام متن خود را به صورت رایگان در اختیار جامعه علمی قرار داده است.

وی در ادامه به بیان چند پیشنهاد به شرح زیر پرداخت:

 • برگزاری کنفرانس مجازی دانشگاه یزد با دانشگاه های مجارستان با همکاری مرکز منطقه ای
 • تمدید و روزآمد سازی تفاهم نامه بین دو طرف
 • تاسیس شاخه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در مجارستان با تعامل دانشگاه یزد بصورت مشترک
 • همکاری های مشترک علمی بین المللی با توجه به حوزه های فعالیت دو سازمان
 • در اختیار قرار دادن لینک سامانه کوید-19ISC به دانشگاه یزد برای بارگذاری در وبگاه آن دانشگاه
 • مبادله اخبار

      در ادامه، دکتر هاجر صفاهیه، سرپرست معاونت پژوهش و فناوری مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری به پیشینه همکاری های علمی بین مرکز منطقه ای و دانشگاه یزد پرداخت و گفت: با توجه به اینکه یکی از ماموریت های مرکز منطقه ای حمایت مالی و معنوی از همایش ها با توجه به ضوابط مشخص می باشد، مرکز منطقه ای تاکنون از چندین همایش این دانشگاه حمایت مالی و معنوی کرده است و این تعاملات در آینده نیز به شکل های مختلف می تواند ادامه یابد.

سپس روسای دو سازمان در خصوص مسائل مورد علاقه طرفین به بحث و گفتگو پرداختند که پیرو آن نتایج زیر بدست آمد:

 • روابط بین الملل مرکز منطقه ای و پایگاه استنادی به عنوان رابط اجرایی تفاهم نامه تعیین شد و مقرر شد دانشگاه یزد نیز رابط خور را معرفی کند.
 • مقرر شد ISC برای برگزاری کارگاه رتبه بندی و علم سنجی با دانشگاه یزد همکاری کند
 • مقرر شد تفاهم نامه همکاری های علمی پژوهشی سه جانبه بین مرکز منطقه ای و پایگاه استنادی با دانشگاه یزد منعقد شود.
 • مقرر شد دانشگاه یزد اولویت ها و نیاز های خود به کارگاه های آموزشی را اعلام کند تا برای برگزاری کارگاه ها به صورت مجازی برنامه ریزی شود.
 • مقرر شد لینک سامانه کوید 19 در اختیار دانشگاه یزد قرار داده شود
 • مقرر شد برای تاسیس شاخه مرکز منطقه ای در دانشگاه یزد پیگیری شود.
 • مقرر شد برای تعاملات بین المللی با دانشگاه های مجارستان برنامه ریزی شود.

کلید واژه ها: ویدیو کنفرانس دانشگاه یزد