جدیدترین نتایج رتبه بندی موضوعی کیو اس منتشر شد

۱۹ فروردین ۱۳۹۵ | ۰۲:۳۰ کد : ۶۲۶ اخبار آرشیوی
تعداد بازدید:۶۷۲
به گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، گروه رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) اعلام کرد: رتبه¬بندی کیو اس یکی از معتبرترین نظام های رتبه بندی بین المللی است که توسط موسسه کاکارلی سیموندز انگلستان صورت می گیرد. این موسسه هرساله با همکاری پایگاه اسکوپوس که یکی از نظام های معتبر استنادی در سطح دنیاست، دانشگاه های برتر جهان را مورد رتبه بندی قرار می¬ دهد.
جدیدترین نتایج رتبه بندی موضوعی کیو اس منتشر شد
به گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، گروه رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) اعلام کرد: رتبه بندی کیو اس یکی از معتبرترین نظام های رتبه بندی بین المللی است که توسط موسسه کاکارلی سیموندز انگلستان صورت می گیرد. این موسسه هرساله با همکاری پایگاه اسکوپوس که یکی از نظام های معتبر استنادی در سطح دنیاست، دانشگاه های برتر جهان را مورد رتبه بندی قرار می دهد.

گروه رتبه بندی ISCاظهار داشت: از سال 2011 علاوه بر رتبه بندی جهانی، رتبه بندی در 5 گروه علوم طبیعی، مهندسی و فناوری، علوم زیستی و پزشکی، علوم اجتماعی، هنر و علوم انسانی و همچنین در 42 حوزه موضوعی مجزا نیز به صورت سالانه ارائه 
می شود. این رتبه بندی موضوعی بر اساس شاخص¬هایی چون بررسی شهرت دانشگاه، ارزیابی کارفرمایان، تعداد استنادها به ازای هر مقاله و h-index مورد اندازگیری و محاسبه قرار می گیرد که هر یک از این شاخص ها با وزنی متناسب با هر حوزه موضوعی، بهترین دانشگاه ها را در هر رشته شناسایی و معرفی می-کند. 

این گروه افزود: کیو اس جهت انجام رتبه بندی موضوعی سال 2016 تعداد 2691 مؤسسه آموزش عالی از 125 کشور دنیا را مورد ارزیابی قرار داد که از این تعداد 945 موسسه از 62 کشور توانستند در محدوده رتبه بندی منتشر شده قرار گیرند. در هر حوزه 400 دانشگاه برتر معرفی شد و تحلیل 200 دانشگاه برتر این حوزه ها نشان داد که این دانشگاه¬ها تنها به 55 کشور در سطح جهان تعلق دارند. از این 55 کشور تنها 38 کشور آن دارای حداقل یک دانشگاه در جمع 50 دانشگاه برتر دنیا هستند.

گروه رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گزارش داد که از ایران دانشگاه علوم پزشکی تهران در دومین سال حضور خود در جمع دانشگاه های برتر پزشکی جهان توانست رتبه ای در بازه 300-251 به خود اختصاص دهد. این دانشگاه در سال 2015 حائز رتبه 250-201 شده بود.

ISC اعلام کرد: در بین 945 موسسه حاضر در لیست منتشر شده، تنها 16 دانشگاه در دنیا جایگاه های نخست 42 حوزه موضوعی را به خود اختصاص داده اند. دانشگاه فناوری ماساچوست و دانشگاه هاروارد دو دانشگاهی هستند که نسبت به سایر دانشگاه ها در دنیا بیشترین جایگاه های برتر را از آن خود کرده اند. هر کدام از این دو دانشگاه با کسب رتبه نخست در 12 حوزه موضوعی در مجموع مقام اول 24 حوزه از 42 حوزه موجود را از آن خود کردند. دو دانشگاه آکسفورد و کمبریج هر کدام در 3 رشته، بالاتر از دیگر دانشگاه ها در جهان قرار گرفتند و در مجموع کشور انگلستان در این رتبه بندی با داشتن 78 دانشگاه، رتبه سوم جهان را به لحاظ تعداد دانشگاه برتر بعد از آمریکا با 164 دانشگاه و چین با 88 دانشگاه به خود اختصاص داده است. 

به گزارش گروه رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی ISC : از آسیا تنها دانشگاه هنگ کنگ بود که توانست با یک پله رشد نسبت به سال 2015، مقام اول دنیا را در حوزه دندانپزشکی کسب نماید. 
این گروه افزود: در نمایش نتایج رتبه بندی برای هر دانشگاه پروفایلی از اطلاعات کامل دانشگاه ارائه می شود و رتبه دانشگاه از سال 2011 تا 2016 نمایش داده می شود. این اطلاعات شامل شهرت دانشگاه، ارزیابی کارفرمایان بر اساس نظرسنجی، تعداد استناد به مقاله و h-index می باشد.

گروه رتبه بندی ISC ادامه داد: لازم به ذکر است که نظام رتبه بندی کیو اس جزو نظام هایی است که بیشتر وزن رتبه بندی خود را به شاخص هایی چون شهرت دانشگاه و ارزیابی کارفرمایان اختصاص داده است که این شاخص ها با ارسال فرم های مخصوص نظرسنجی به اعضای هیات علمی و کارفرمایان در سطح دنیا مورد محاسبه قرار می گیرند. این نظرسنجی جهانی و فرآیند اندازه گیری این شاخص ها قلب رتبه بندی کیو اس می باشند. لذا توجه هر چه بیشتر دانشگاههای کشور به همکاریهای مشترک بین دانشگاهی در راستای ارتقای دیپلماسی علمی و شهرت جهانی که مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز می باشد باعث شناساندن توانمندهای دانشگاه ها در سطح بین المللی و در نتیجه موجب حضور موثرتر دانشگاههای کشور در این رتبه بندی خواهد شد.

در جدول زیر فهرست 42 حوزه موضوعی رتبه بندی کیو اس سال 2016 نشان داده شده است. 
 
ShowImage.aspx?n_code=907&i_name=1191.jpg


جدول زیر دانشگاه های برتر رتبه بندی موضوعی کیو اس سال 2016 در هر حوزه موضوعی نشان داده است.
 
ShowImage.aspx?n_code=907&i_name=1192.jpg

 

( ۱ )

نظر شما :