تشکیل نهمین جلسه شورای راهبری ISC

۱۶ بهمن ۱۳۹۱ | ۰۲:۳۰ کد : ۷۱۳ اخبار آرشیوی
تعداد بازدید:۶۶۱
بر اساس گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دکتر مهراد از تشکیل نهمین جلسه شورای راهبری ISC در روز یکشنبه مورخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۱ در دفتر معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خبر داد و گفت: در این جلسه دکتر مهراد به عنوان دبیر شورای راهبری ISC ضمن خوش آمدگویی به اعضای این شورا، دستور کار نهمین جلسه شورای راهبری ISC را قرائت نموده و سپس گزارش آمار تولید علم ایران در پایگاه های استنادی ISI، اسکوپوس و ISC را به تفصیل از نخستین روزهای حضور آمار تولید علم ایران در این سه نظام استنادی تا پایان ماه ژانویه ۲۰۱۳ میلادی به تصویر کشید.
تشکیل نهمین جلسه شورای راهبری ISC

بر اساس گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دکتر مهراد از تشکیل نهمین جلسه شورای راهبری ISC در روز یکشنبه مورخ 15 بهمن 1391 در دفتر معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خبر داد و گفت: در این جلسه دکتر مهراد به عنوان دبیر شورای راهبری ISC ضمن خوش آمدگویی به اعضای این شورا، دستور کار نهمین جلسه شورای راهبری ISC را قرائت نموده و سپس گزارش آمار تولید علم ایران در پایگاه های استنادی ISI، اسکوپوس و ISC را به تفصیل از نخستین روزهای حضور آمار تولید علم ایران در این سه نظام استنادی تا پایان ماه ژانویه 2013 میلادی به تصویر کشید.
دبیر شورای راهبری ISC اعلام نمود که نخستین داده های مربوط به تولید علم ایران در اسکوپوس به سال 1923 میلادی بر می گردد که در آن سال دو مقاله از دانشمندان ایران در اسکوپوس به ثبت رسیده است.
وی در ادامه افزود: سهم تولیدات علمی ایران در سال 1357 (سال پیروزی انقلاب اسلامی) مجموعاً 340 مقاله بود که این رقم در ابتدای دولت نهم جمهوری اسلامی ایران در سال 1384 به 7867 مقاله افزایش یافت. میزان تولیدات علمی ایران در سال 2011 میلادی در پایگاه استنادی اسکوپوس 37940 مقاله بود که بر این اساس جمهوری اسلامی ایران موفق به کسب رتبه 16 جهان و مقام اول تولید علم در منطقه شده است. وی تولیدات علمی ایران در یک ماه اول ژانویه 2013 را تعداد 3438 مقاله اعلام کرد.
دکتر مهراد در خصوص ثبت و نمایه سازی مقالات دانشگاه ها وموسسات پژوهشی کشور در ISI گفت: در سال 1349 تنها 9 مقاله در ISI ثبت و نمایه سازی شده بود که در سال پیروزی انقلاب اسلامی یعنی سال 1357 این رقم به 498 مقاله بالغ شده است.
وی در ادامه سخنان خود از افزایش تولید علم ایران در ISI به ویژه از سال 1998 به بعد سخن گفت و افزود: میزان تولیدات علمی ایران در سال 2005 میلادی تعداد 6883 مقاله، در سال 2010 تعداد 21745 مقاله و در سال 2011 تعداد 27289 مقاله بود که این رقم رتبه ایران را در بین تولید کنندگان علم در ISI به رتبه 19 جهان و اول منطقه ارتقا داد. به گفته دکتر مهراد میزان تولید علم ایران در ماه ژانویه در ISI تنها 1155 مقاله می باشد.
دبیر شورای راهبری ISC در ارتباط با تولیدات علمی ISC نیز اضافه کرد که در سال 1378 تنها 8 مقاله در ISC حضور داشت که این رقم در سال 1388 به 2330 مقاله و در سال های 1389 و 1390 به ترتیب به 24953 و 24378 مقاله بالغ شده است.
در ادامه این بخش از گزارش، دبیر شورای راهبری ISC درباره توزیع مجلات نمایه شده کشورهای اسلامی در ISC در مقابل ISI سخن گفت و تعداد این مجلات نمایه سازی شده را به صورت تصویری نشان داد. آنگاه تعداد نشریات عربی دارای ضریب تاثیر در ISC و سهم کشورهای اسلامی از نشریات انگلیسی و نیز تعداد نشریات فارسی مصوب شورای راهبری ISC به تفکیک وزارت علوم و وزارت بهداشت نمایش داده شد.
سپس به عنوان دومین دستور کار، ثبت نشریات علمی تعدادی از کشورها در ISC گزارش شد. در این گزارش گفته شد که برای تعداد 29 عنوان نشریه ی خارجی که آرشیو خود را به طور کامل از طریق "سامانه ارسالXML" ارسال کرده اند، گواهی نمایه سازی در ISC صادر شده است. سپس گفته شد که تعداد 15 عنوان نشریه خارجی نیز انتشارات خود را به صورت چاپی ارسال می نمایند که عملیات نمایه سازی بر روی این نشریات صورت گرفته و در ISC Master Journal List نیز قرار گرفته اند.
در این رابطه دکتر مهراد افزود: تعداد 9 عنوان نشریه خارجی طبق مکاتبات صورت گرفته دانلود می شوند که مجموع این عناوین در ISC ثبت و نمایه سازی شده است. در ادامه دبیر شورای راهبری ISC با اشاره به درخواست نمایه سازی 34 عنوان نشریه خارجی در ISC گفت: برای این 34 عنوان نشریه رمز عبور تعریف شده و این نشریات به تدریج شماره های در دست انتشار خود را از طریق سامانه مزبور تسلیم ISC می کنند.
سومین بخش از این جلسه به گزارش کویت اختصاص داشت که در آن از ISC برای شرکت در سمینار نشریات دانشگاه های کشورهای عربی در دانشگاه کویت دعوت به عمل آمده بود. در این مورد دبیر شورای راهبری به صورت مصور گزارش کاملی از حضور ISC در این سمینار را ارائه داد.
1541397025-dsc-0423.jpg

در بخش چهارم، گزارش مفصلی از اولین سمینار بین المللی سردبیران نشریات کشورهای اسلامی که از دوم تا سوم آبان ماه 1391 در محل پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و با همکاری آیسسکو در شیراز برگزار گردید، توسط دبیر شورای راهبری ISC ارائه شد.
1541397064-.jpg

در پنجمین قسمت، فراهم سازی امکان ثبت اختراعات دانشمندان جهان اسلام در ISC در دستور کار قرار گرفت. دبیر شورای راهبری ISC اعلام نمود که بر اساس سیاست ها و ضوابط ISC که در شورای انقلاب فرهنگی تصویب و توسط رییس محترم جمهوری به دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و فناوری ابلاغ شده است، یکی از وظایف ISC ثبت اختراعات دانشمندان جهان اسلام قلمداد شده است.
اعضای شورا در این مورد تصمیمات زیر را اتخاذ نمودند:
1- مقرر گردید کلیه داده های مربوط به پروانه های ثبت اختراعات و اکتشافات موجود در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران به ISC واگذار شود و از آن پس نیز به محض ثبت هرگونه اختراع یا اکتشاف در این سازمان، داده های مربوطه در دسترس ISC قرار دهد.
2- مقرر گردید جلسه ای با اداره مالکیت صنعتی وابسته به سازمان اسناد و املاک کشور در دفتر معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار و ضرورت همکاری اداره مالکیت صنعتی با ISC در واگذاری داده های مربوط به پروانه های ثبت اختراعات و اکتشافات مورد بررسی قرار گیرد و راهکار های قانونی جهت دسترسی ISC به داده های پروانه های ثبت اختراعات و اکتشافات در دستور کار قرار گیرد.
3- مجوز راه اندازی نظام الکترونیکی ثبت پروانه های اختراعات و اکتشافات جهان اسلام اخذ شد و شورا در این مورد به طور کامل موافقت خود را اعلام نمود ومقرر شد ISC با کشورهای اسلامی در سطح کلان، و دانشگاه ها و موسسات پژوهشی در سطح خرد، جهت اعلام این خبر و دریافت داده های ثبت اختراعات و اکتشافات اقدام نماید.


نظر شما :