کارگاه «جستجوی اطلاعات، نگارش علمی و آشنایی با ابرازهای تحقیقاتی» برگزار شد

۳۰ آبان ۱۳۹۲ | ۰۲:۳۰ کد : ۷۹۷ اخبار آرشیوی
تعداد بازدید:۵۴۹
به گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، کارگاه آموزشی با عنوان «جستجوی اطلاعات، نگارش علمی و آشنایی با ابرازهای تحقیقاتی» در زمینه ی آشنایی با چگونگی استفاده کاربردی ازسامانهISC، جستجوی مناسب دراینترنت،سرقت ادبی، روش های جستجوی منابع اسلامی در محل سالن کنفرانس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری برگزار شد.
کارگاه «جستجوی اطلاعات، نگارش علمی و آشنایی با ابرازهای تحقیقاتی» برگزار شد

به گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، کارگاه آموزشی با عنوان «جستجوی اطلاعات، نگارش علمی و آشنایی با ابرازهای تحقیقاتی» در زمینه ی آشنایی با چگونگی استفاده کاربردی ازسامانهISC، جستجوی مناسب دراینترنت،سرقت ادبی، روش های جستجوی منابع اسلامی در محل سالن کنفرانس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری برگزار شد.

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در راستای رسالت خویش سعی در اشاعه ی علم و فرهنگ اسلامی ایرانی توانسته است کارگاه های متفاوت آموزشی و همایش های متعدد داخلی و بین المللی را در محل پایگاه استنادی علوم جهان اسلام برگزار کند.

بر همین اساس کارگاه آموزشی با عنوان «جستجوی اطلاعات، نگارش علمی و آشنایی با ابرازهای تحقیقاتی» به منظور ارتقاء سطح دانش تعدادی از اساتید و پژوهشگران پژوهشکده علوم اسلامی امام صادق (ع) قم در زمینه ی آشنایی با چگونگی استفاده کاربردی ازسامانهISC ، جستجوی مناسب دراینترنت،سرقت ادبی، روش ها ی جستجوی منابع اسلامی در محل سالن کنفرانس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری برگزار شد.

بر اساس اعلام روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، این کارگاه دو روزه که طی روزهای 28 و 29 آبان 1392 برگزار شد؛ در 6 بخش متنوع برنامه ریزی و اجرا گردید.در قسمت های مختلف این کارگاه شرکت کنندگان از پژوهشکده امام صادق (ع) در جریان نقش موثر پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در تولید علم و آمارهای علمی قرار گرفتند و البته قسمتی از سخنرانی های ارائه شده در این کارگاه آموزشی مستقیما به چگونگی استفاده بهینه از انواع مقالات، کتاب ها و پیوندهای علمی که به طور رایگان در سامانه پایگاه استنادی علوم جهان اسلام وجود دارند اختصاص یافت. در سایر بخش ها نیز به عناوینی همچون شناخت منابع علمی دسترسی آزاد در اینترنت، راهنماهای موضوعی و دروازه های اطلاعات، انواع سرقت های ادبی و مدیریت پژوهش با استفاده از نرم افزارهای کاربردی پرداخته شد.

این کارگاه با سخنرانی دکتر گزنی، معاون پژوهش و فناوری ISC با دادن تاریخچه مختصری در مورد ISC آغاز شد و در ادامه با ارائه توضیحاتی در خصوص ماهیت، چگونگی استفاده از بخش های مختلف سامانه ی ISC و ویژگی های پایگاه استنادی علوم جهان اسلام به عنوان نظام استنادی جامعه علمی جهان اسلام صحبت های خویش را به پایان برد.

در قسمت دوم این کارگاه دکتر قانع، عضو هیئت علمی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، سخنرانی خود را با عنوان "شناخت منابع علمی دسترسی آزاد در اینترنت" را آغاز کرد. او نیز با ارائه ی تاریخچه مختصری از ظهور مقالات در اینترنت و چگونگی تحولات بنیادی در نحوه عرضه آنها صحبت های خود را ادامه داد. او در پایان بر نقش آشنایی و استفاده با هدف تاکید کرد.

در سومین بخش از برنامه های روز نخست برگزاری این کارگاه دکتر ارسطو پور عضو هیئت علمی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری مباحث خود را با عنوان "راهنماهای موضوعی و دروازه های اطلاعات" مطرح نمود. وی با اشاره به ضرورت بومی سازی برخی از منابع اسلامی و شیعی که تاکنون مورد غفلت قرار گرفته اند، شرکت کنندگان را در جریان وجود تعدادی از منابع معتبر دینی در اینترنت قرار داد. او با دعوت حضار نسبت به مبادرت در زمینه استقلال در تولید علوم دینی شیعی در جهان اسلام صحبت های خود را به پایان برد.


در روز دوم این کارگاه، دکتر عظیمی معاون پژوهشی پژوهشکده علوم اسلامی امام صادق (ع) تشکیل چنین کارگاهی را برای این پژوهشکده مهم و ضروری دانست و گفت:"با همکاری ISC و منابع معتبر آن و نیز با استفاده از پژوهش ها و تحقیقات انجام شده در این پژوهشکده می توان ارتباطات و همکاری های علمی با سایر کشور های اسلامی را برنامه ریزی و اجرا نمود. این پژوهشکده علاقمند است تا با استفاده از تجربه ها و ذخایر علمی غنی موجود در ISC بتواند گام های پیشرفت را سریعتر و رو به جلو بردارد.

در ادامه این کارگاه دکتر فلاحتی از اعضای هیئت علمی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، کارگاه آموزشی خود را در خصوص نحوه نگارش مقالات ISI ارائه نمود. در این کارگاه درباره ملاک های مورد نیاز نمایه شدن در موسسه اطلاعات علمی ISI، قسمت های مختلف یک مقاله علمی، ترتیب نگارش، چگونگی انتخاب یک مجله علمی معتبر برای چاپ مقاله و آشنایی با بخش های گوناگون آن را توضیح و معرفی نمود.

وی گفت: یکی از مهمترین موارد، نحوه تنظیم مقاله برای چاپ در ISI می باشد که در این مورد اطلاعات مبسوط به همراه نحوه ارسال مقاله به مجله از طریق سیستم آنلاین و نحوه ثبت نام نیز توضیحات لازم و کافی را ارائه داد.
سپس در این بخش به بررسی وضعیت چکیده نویسی به زبان انگلیسی و انواع خطا های موجود در آنها پرداخته شد تا بتوان هر چه بیشتر از تعداد خطا ها کاست تا پژوهشگران قادر باشند مقالات خود را مورد پذیرش ISI قرار دهند.
در ادامه دکتر علیزاده، عضو هیات علمی مرکز منطقه ای در مورد سرقت ادبی و آشنایی با انواع و روش های تشخیص آن صحبت کرد.
وی گفت: مرکز منطقه ای و ISC در گردآوری و پردازش نشریات داخلی و بین المللی و آماده کردن عرصه برای محققان ایرانی در جامعه بین المللی فعالیت می کند. وی ضمن بیان تاریخچه مختصری در مورد سرقت ادبی و لزوم رعایت اخلاق انتشارات علمی که از دیرباز در پژوهش ها مطرح بوده است ، انواع مختلف سرقت های ادبی را از قبیل تفسیر کردن، دستبرد علمی هنری، سرقت ایده، سرقت کدهای برنامه نویسی و ارجاع نادرست را توضیح داد.

دکتر علیزاده اظهار داشت: دستبردهای علمی انواع مختلفی دارد که آگاهانه یا نا آگاهانه می باشد و پژوهشگران باید با آگاهی کافی در این زمینه ، از آنها اجتناب نمایند. به عنوان مثال یکی از موارد سرقت ادبی، سرقت از خود می باشد که نویسنده از متن پیشتر چاپ شده خود، برای نگارش مقالات جدید بدون استناد به مقالات قبلی استفاده مجدد می نماید.

وی در پایان کارگاه خود به پیامدهای سرقت ادبی در مورد شخص و نشریات علمی پرداخت و بعد از آن را ه های پیشگیری موثر در این زمینه را نیز ارائه داد.

دکتر ارسطو پور از اعضای هیئت علمی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در بخش دوم این کارگاه سخنرانی خود را درباره مدیریت پژوهش با استفاده از نرم افزار های کاربردی مانند EssentialPIM و بوریحان(Bou Reyhan) ارائه کرد. نرم افزار EssentialPIM یک نرم افزار مدیریت برنامه تحقیقاتی می باشد که بوسیله آن امکان تنظیم برنامه ها و مدیریت کار ها میسر می گردد و محققان می توانند اطلاعات و زمان مورد نظر خود را مدیریت کنند. نرم افزار دیگری که معرفی گردید نرم افزار ابوریحان بود که طراحی آن داخلی و به صورت رایگان در دسترس است. این نرم افزار برای روش تحقیق و بهسازی جستجو به پژوهشگران کمک می کند.

در پایان این کارگاه نیز مهرزاد رحمانی رئیس اداره خدمات و اطلاع رسانی مرکز منطقه ای درباره مرکز منطقه ای، پایگاه های اطلاعاتی غنی و گوناگون آن و همچنین نحوه استفاده از اطلاعات موجود توضحات مبسوطی را ارائه کرد که محققان می توانند برای اطلاعات بیشتر و استفاده از پایگاه های اطلاعاتی آن به آدرس www.ricest.ac.ir مراجعه نمایند.


نظر شما :